Nadciąga kolejny huragan – Nate. Zamknięto porty nad Zatoką Meksykańską

fot.Erik S. Lesser./EPA

Duże porty morskie USA nad Zatoką Meksykańską – od Nowego Orleanu do Pensacoli na Florydzie – zamknięto w sobotę w związku z kolejnym, nadciągającym huraganem – Nate. Według Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC) Nate dotrze do USA w nocy z soboty na niedzielę.

Nate, który w Ameryce Środkowej spowodował już śmierć co najmniej 25 ludzi, przybiera na sile. W sobotę rano z burzy tropikalnej przekształcił się w huragan pierwszej (najsłabszej) kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, a NHC przewiduje, że już wkrótce będzie huraganem drugiej kategorii.

Według Krajowej Służby Meteorologicznej Meksyku (SMN) huragan przemieszcza się z prędkością 35 km/h, a prędkość wiatru dochodzi do 150 km/h.

W Alabamie, Luizjanie, Missisipi, a także w 28 powiatach na Florydzie i w Nowym Orleanie ogłoszono stan wyjątkowy. Zarządzono ewakuację mieszkańców z najniżej położonych terenów i otwarto schroniska.

Południe USA nawiedziły w sierpniu dwa huragany: Harvey spowodował w Teksasie i Luizjanie śmierć 42 osób i znaczne straty materialne, natomiast Irma, która po przejściu przez Antyle, osiągnęła piątą, najwyższą kategorię, zabiła na Florydzie 12 ludzi. (PAP)

Categories: Ameryka
Tags: huragan, Nate, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*