Tillerson: działania Korei Północnej niebezpieczne dla całego świata

fot.EFE/JEON HEON-KYUN/EPA

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył w piątek, że kontynuowanie testów rakietowych przez Koreę Północną zagraża całemu światu, a Waszyngton ściśle współpracuje z regionalnymi sojusznikami Japonią i Koreą Południową nad uporaniem się z tym problemem. To komentarz Tillersona po ostatniej próbie nuklearnej Korei Północnej. 

„W Azji Wschodniej coraz bardziej agresywny i izolowany reżym północnokoreański zagraża demokracjom w Korei Południowej, Japonii i co więcej w ostatnim czasie rozszerzył te groźby na Stany Zjednoczone, stwarzając niebezpieczeństwo dla całego świata” – powiedział Tillerson w Waszyngtonie na zgromadzeniu międzyrządowej koalicji państw Wspólnota Demokracji.

„Spoglądamy najpierw na naszych regionalnych sojuszników Południową Koreę i Japonię. Pracując wraz z nimi oraz innymi demokratycznymi partnerami kontynuujemy budowanie konsensusu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dla stworzenia zjednoczonego międzynarodowego frontu, który wzmocni nasze wartości i będzie dążył do uczynienia nas bardziej bezpiecznymi” – dodał sekretarz stanu.

Według przedstawicieli władz japońskich i południowokoreańskich, wystrzelona przez Koreę Północną w piątek rano czasu lokalnego (w czwartek późnym wieczorem czasu polskiego) rakieta balistyczna przeleciała nad japońską wyspą Hokkaido i po przebyciu około 3700 kilometrów spadła do Oceanu Spokojnego. Lot pocisku trwał około 19 minut, a pokonany przez niego dystans pozwalałby na dotarcie do amerykańskiej wyspy Guam.

Wydarzenie to dodatkowo wzmogło napięcie w regionie po podziemnym zdetonowaniu w Korei Północnej 3 września potężnego ładunku nuklearnego. Amerykańskie źródła wywiadowcze oceniły, że wybuch ten miał moc 140 kiloton trotylu czyli dziewięciokrotnie większą niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę.(PAP)

Categories: Ameryka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*