Huragan Irma przekształcił się w burzę tropikalną

Irma przechodzi przez Miami fot.ERIK S. LESSER/EPA

Huragan Irma osłabł i przekształcił się w burzę tropikalną; żywioł przesuwa się na północ od Florydy – podało w poniedziałek amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Maksymalna prędkość wiatru zmniejszyła się i spodziewane jest dalsze jego osłabienie.

Irma będzie przesunęła się w poniedziałek nad zachodnią Florydą i przechodzi nad Georgią, Alabamą i Tennessee. Spowodowała już ofiary i zniszczenia w stanach Georgia i Karolina Południowa.

W stanie Georgia zginęło dwóch mężczyzn. Pierwszy stracił życie gdy na jego dom spadło potężne drzewo, drugiego – wichura „strąciła” z dachu domu.

Obecnie w tym stanie największym problemem są powodzie. Zalane jest portowe miasto Savannah, gdzie wichura zepchnęła masy wody z Atlantyku w głąb miasta. Pod wodą znalazło się także wiele miejscowości w Karolinie Południowej, między innymi miasto Charleston. W tym stanie według wstępnego bilansu zginęła jedna osoba.

Jak poinformowało w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC), Irma nadal będzie słabła i we wtorek przekształci się w tropikalną depresję.

Według amerykańskich mediów na Florydzie żywioł spowodował śmierć co najmniej sześciu osób i ogromne zniszczenia. Energii elektrycznej pozbawionych jest nadal w tym stanie blisko 12,5 mln ludzi.

„Chcemy pomóc wszystkim ludziom, by tak szybko jak to jest możliwe powrócili do normalnego życia” – powiedział w poniedziałek gubernator stanu Floryda Rick Scott. Na powrót do normalności, jak podkreślił, potrzeba będzie jednak czasu, bo w niektórych miejscach zniszczenia są ogromne”. (PAP)
(PAP, inf. wł.)

Categories: Ameryka
Tags: huragan, Irma, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*