Gen. McMaster: prezydent USA podkreśli, że Polska wyrosła na europejską potęgę

Generał H.R. McMaster
fot.Chief Mass Communication Specialist James E. Foehl/EPA

„Podczas swej wizyty w Polsce prezydent Donald Trump pochwali odwagę Polaków w najciemniejszych okresach historii i podkreśli, że Polska wyrosła na europejską potęgę” – zapowiedział w czwartek prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, H.R. McMaster.

Omawiając w czwartek w Białym Domu program drugiej podróży zagranicznej prezydenta Trumpa, gen. H.R. McMaster podkreślił, że w rozmowach zaplanowanych na 6 lipca w Warszawie, a także w trakcie spotkań Trumpa z przywódcami G20 dominować będzie „kwestia wypracowania wspólnej strategii wobec Rosji”.

Druga podróż zagraniczna Trumpa rozpocznie się 5 lipca, nazajutrz po amerykańskim Dniu Niepodległości obchodzonym w rocznicę wydania 4 lipca 1776 r. proklamacji niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Podczas wizyty w Warszawie, która będzie pierwszym etapem podróży prezydenta, Donald Trump w „ważnym przemówieniu” na Placu Krasińskich będzie mówił o bohaterstwie Polaków, bliskim polsko-amerykańskim sojuszu wojskowym i współpracy w dziedzinie energetyki – zaznaczył prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego.

Gen. Herbert Raymond McMaster powiedział także, że amerykański przywódca przyjeżdża do Warszawy, by pokazać światu, że Ameryka stoi z Polską ramię w ramię i że oba kraje mają wspólne interesy zarówno w sferze gospodarczej, jak i w sferze bezpieczeństwa.

„Prezydent wezwie wszystkie kraje, by stawiając czoło obecnym wyzwaniom czerpały inspirację z ducha narodu polskiego” – zaznaczył.

Także McMaster poinformował, że w Warszawie prezydent Trump wygłosi przemówienie adresowane do przywódców państw tzw. Trójmorza. Skupi się w nim na budowie infrastruktury energetycznej i zagadnieniach bezpieczeństwa surowcowego. Podkreśli geostrategiczne znaczenie dla całego regionu pierwszej dostawy amerykańskiego gazu skroplonego do Polski.

Rosja będzie dominującym zagadnieniem w rozmowach amerykańskiego prezydenta z europejskimi przywódcami – wskazał w czwartek McMaster. Oczekuje się ponadto, że Trump podczas swej drugiej od zaprzysiężenia wizyty w Europie po raz pierwszy spotka się „twarzą w twarz” z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

Program i tematyka tego spotkania – jak poinformował McMaster – nie zostały jeszcze ostatecznie ustalone.

„Prezydent dał jednak jasno do zrozumienia, że chciałby, by Stany Zjednoczone i cały świat wypracowały bardziej konstruktywne relacje z Rosją. Zarazem prezydent jasno pokazał, iż zrobimy wszystko, co konieczne, aby powstrzymać destabilizacyjne zachowania Rosji” – podkreślił prezydencki doradca.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Categories: Ameryka, Polska

Comments

  1. Ezy
    Ezy 29 czerwca, 2017, 20:38

    Smarowanie miodkiem. Maciarewicz będzie zachwycony. Kaczynski poczuje się jak król potęgi od morza do morza. Współpraca w dziedzinie energetyki, bo Trump chce Polsce sprzedawać gaz?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*