Hakerzy włamali się do sieci amerykańskich elektrowni atomowych

ft.123RF Stock Photo

Niezidentyfikowani hakerzy włamali się do sieci elektrowni atomowych w USA. Może to stanowić „duże zagrożenie” – podaje Business Insider i portal E&E News. Cyberatak dotyczył biznesowej części infrastruktury elektrowni. Krytyczna infrastruktura nie ucierpiała.

Eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa uważają jednak, że sieć, która raz została zinfiltrowana, jest o wiele bardziej podatna na ataki w przyszłości i może to stanowić duże zagrożenie w skali krajowej.

Sytuacja została opanowana i aktualnie prowadzone jest śledztwo przez administrację federalną – podaje ABC News, powołując się na anonimowe źródła bliskie sprawie.

Nazwa i lokalizacja zaatakowanych elektrowni nie zostały podane, natomiast portal E&E News zaznacza, że podobne cyberataki nie są czymś nowym i były przeprowadzane w tym roku na „wiele różnych elektrowni atomowych w USA”.

Nie wiadomo, kto stoi za atakiem i czy jest to powiązane z ostatnimi cyberatakami typu „WannaCry”. Aktualnie niewiele wiadomo na temat tego ataku, poza tym, że uzyskał kryptonim „Nuclear 17”.

Założyciel firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem CYR3CON – Paulo Shakarian skomentował atak następująco: „jeśli biznesowa część sieci elektrowni atomowych została zaatakowana, to może to oznaczać zbieranie informacji (…) a hakerzy mogą poszukiwać danych, które ułatwią im dostęp do szczegółów o operacyjnej działalności elektrowni”.

Także Shakarian ocenił, że „może to stanowić duże zagrożenie (…) oraz być zapowiedzią do następnego o wiele poważniejszego ataku”.

Co prawda elektrownie atomowe stosują się rygorystycznie do zasad rozdziału ich działalności biznesowej od operacyjnej w swoich sieciach, eksperci uważają jednak, że atak na jedną z nich może „uchylić drzwi” do ataku na drugą centralę.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, FBI oraz Komisja Regulacji Energetyki Jądrowej odmówiły w tej sprawie komentarza, a minister energetyki Rick Perry zapytany na konferencji prasowej w Białym Domu czy posiada informacje w sprawie „Nuclear 17” odpowiedział krótko „nie”.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Categories: Ameryka, Na bieżąco

Comments

  1. bielanski
    bielanski 30 czerwca, 2017, 04:42

    Strach pomysleć co można w ten sposób zrobić. Niech w końcy wymyślone zostaną lepsze zabezpieczenia, bo kiedyś mogą wyrządzić dużo szkód. Czy na tym świecie nie ma psosobów na hakerów.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*