Amerykański student uwolniony przez Koreę Północną jest w śpiączce

Otto Frederick Warmbier podczas aresztowania fot.KCNA/Handout/EPA

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson poinformował we wtorek, że Korea Północna uwolniła 22-letniego amerykańskiego studenta Otto Warmbiera, który odbywał karę 15 lat ciężkich robót za usiłowanie kradzieży transparentu propagandowego. Rodzina uwolnionego oświadczyła, że jest w śpiączce.

Cytowany przez agencję Associated Press Tillerson powiedział, że Warmbier jest w drodze do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się z rodziną. Według Tillersona Departament Stanu, na polecenie prezydenta Donalda Trumpa, doprowadził do uwolnienia studenta. Rodzina Warmbiera stwierdziła, że od około roku jest w śpiączce w rezultacie botulizmu.

„Chcemy, aby świat dowiedział się, jak brutalnie my oraz nasz syn zostaliśmy potraktowani i sterroryzowani przez północnokoreański reżim” – zaznaczyli w oświadczeniu Fred i Cindy Warmbierowie. Poinformowali, że zaledwie tydzień temu dowiedzieli się o tym, że ich syn pogrążony jest w śpiączce od marca 2016 roku. Jednocześnie wyrazili zadowolenie, że będzie w końcu przebywał z „tymi, którzy go kochają”.

Szef dyplomacji dodał, że jego resort kontynuuje rozmowy dotyczące wypuszczenia na wolność trzech innych obywateli USA przetrzymywanych w Korei Północnej.

O uwolnieniu Warmbiera poinformowano w czasie, gdy w Korei Północnej, po raz kolejny, przebywa były gwiazdor amerykańskiej koszykówki Dennis Rodman. Przed odlotem z Pekinu powiedział, że będzie „starał się uchylić drzwi” do tego kraju.

22-letni Warmbier jest studentem Uniwersytetu Virginia. Został aresztowany w Korei Północnej w styczniu ubiegłego roku i skazany w marcu 2016 roku przez tamtejszy sąd na 15 lat ciężkich robót za usiłowanie kradzieży transparentu propagandowego. (PAP)

Categories: Ameryka, Na bieżąco

Comments

 1. Anonim
  Anonim 13 czerwca, 2017, 17:19

  Kiedys modlilam sie za niego , zeby zostal uwolniony .

  Reply this comment
 2. Ala
  Ala 14 czerwca, 2017, 02:04

  co to sie dzieje teraz!

  Reply this comment
 3. diwron
  diwron 14 czerwca, 2017, 17:29

  Pojechał zapewne zachwycać się wolnością w NoKo. Trzeba mieć niedobrze w głowie, żeby wybierać się do tego kraju. Takie podróże może jedynie wykonywać D.Rodman – przyjaciel koreańskiego wodza.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*