32 mln Amerykanów może stracić ubezpieczenia zdrowotne

fot.Shawn Thew/PAP/EPA/Wikipedia/healthcare.gov

32 mln Amerykanów straci w najbliższych latach ubezpieczenia zdrowotne jeśli republikanom uda się przeforsować ich plan likwidacji Obamacare – oceniło w środę Biuro Budżetowe Kongresu (CBO). Tylko w przyszłym roku ubezpieczenie to może stracić 17 mln osób.

Z analizy sporządzej przez CBO wynika też, że koszty ubezpieczeń zdrowotnych wzrosłyby w przyszłym roku o ok. 24 proc. a do roku 2026 o 100 proc.

Likwidacja programu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych (Affordable Care Act), przeforsowanego przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę i dlatego nazywanego popularnie Obamacare, zmniejszyłaby równocześnie deficyt budżetu federalnego o 473 mld dolarów – ocenia CBO.

Kontrolowany przez republikanów Senat dwukrotnie nie zdołał uchwalić ustawy o likwidacji Obamacare i zastąpienia jej okrojoną wersją bowiem kilku senatorów republikańskich ogłosiło, że jej nie poprze. W 100-osobowym Senacie republikanie mają 52 senatorów.

Kolejne głosowanie ma odbyć się w przyszłym tygodniu.

Prezydent Donald Trump zaapelował we wtorek do republikańskich senatorów, by nie wyjeżdżali z Waszyngtonu na urlop i wypracowali kompromis w sprawie zniesienia Obamacare. Trump zażądał, by senatorzy zrezygnowali z sierpniowej przerwy w obradach i uzgodnili taką wersję projektu ustawy, którą zdołają przeforsować.

„Powinniśmy to wypracować i załatwić” – powiedział prezydent podczas spotkania z 49 senatorami republikańskimi w Białym Domu.

Zniesienie ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych zwanej Obamacare było jedną ze standardowych obietnic wyborczych Trumpa, jednak jak dotąd prezydentowi nie udaje się jej zrealizować.

4 maja republikański projekt zniesienia Obamacare zyskał aprobatę Izby Reprezentantów. Aby nowy system stał się prawem, podobną ustawę musi przyjąć Senat a następnie obie wersje ustawy – Izby Reprezentantów i Senatu – będą uzgadniane podczas wspólnego posiedzenia ustawodawczego przedstawicieli obu izb parlamentu. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta USA. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. diwron
  diwron 20 lipca, 2017, 12:40

  Dlaczego DZ powiela kłamstwa antyamerykańskiej komuno-faszystowskiej propagandy? Nikt Amerykanów nie pozbawi ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli miliony nie będą miały tego ubezpieczenia to tylko z własnego wyboru. Ubezpieczenie nie będzie obowiązkowe.

  Reply this comment
 2. Kasia
  Kasia 20 lipca, 2017, 14:48

  Obamacare to najwieksze glowno dla ludzi pracujacych! Stawki nie z tej planety! Ciesza sie tylko ci co rozliczja sie na 0 bo maja darmoche! Czas wziasc sie za wszystkich oszustow! Bo jak to jest mozliwe ze stac go po $500 splacac co miesiac swoja wypasiona fure a nie stac go na wykupienie ubezpieczenia! Albo wakacje 5 razy do roku a dzieci maja darmowe ubezpieczenie! Sprawdzic dobitnie wszystkich a 80% tych oszustow odpadnie!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*