18-latek za kierownicą ciężarówki?

fot.DEZALB/pixabay.com

fot.DEZALB/pixabay.com

Zaproponowana w Senacie ustawa przewiduje wdrożenie programu pilotażowego, umożliwiając prowadzenie tirów w handlu międzystanowym przez osoby poniżej 21 roku życia. Ustawa ma złagodzić niedobór kierowców – zwłaszcza młodych.

W 48 sąsiadujących ze sobą stanach 18-latek może ubiegać się o prawo jazdy na prowadzenie ciężarowych pojazdów dostawczych, ale tylko w obrębie stanu. Dla handlu międzystanowego obowiązuje granica wieku 21 lat, co podobno zniechęca absolwentów liceów do rozglądania się za pracą jako kierowca ciężarówki.

Dlatego 24 czerwca senator Deb Fischer, republikanka z Nebraski, zaproponowała ustawę, a w ramach niej program, który ma dostarczyć danych na temat skuteczności inicjatywy. Stany będą mogły zawierać umowy dotyczące prawa jazdy CDL-A.

Organizacja American Trucking Associations z radością przywitała pomysł. – Skoro 20-latek przejedzie 500 mil z San Francisco do San Diego, to miałby nie pokonać 8 mil z Memphis w Tennessee do West Memphis w Arkansas? To przecież nielogiczne – tłumaczył obecną sytuację prezes ATA Bill Graves.

W świetle federalnego prawa osoba poniżej 21 roku życia tak samo nie może przewozić ładunku, który pochodzi spoza stanu lub dany stan opuści, nawet gdyby trasa młodego kierowcy ograniczała się do granic stanu. To zdecydowanie zmniejsza możliwości firm transportowych, które chciałyby wesprzeć się pracę 18-, 19- i 20-latków.

Propozycja ustawy Fischer trafiła pod obrady senackiej komisji sądownictwa.

(as)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*