176 emerytowanych generałów w liście do Trumpa przeciw torturom

Donald Trump fot.Tracie Van Auken/EPA

Donald Trump fot.Tracie Van Auken/EPA

176 emerytowanych amerykańskich generałów podpisało się pod listem do prezydenta elekta Donalda Trumpa, w którym sprzeciwiają się stosowaniu tortur przez USA. Pismo opublikował we wtorek dziennik „New York Times”.

W liście datowanym na 6 stycznia generałowie, którzy w sumie reprezentują „ponad 6 tys. lat doświadczenia w dowodzeniu”, stwierdzają, że „tortury są niepotrzebne”.

„Na podstawie naszego doświadczenia wiemy, że legalne techniki przesłuchań (…) dużo skuteczniej prowadzą do otrzymania wiarygodnych informacji – napisano w liście. – Tortury są przeciwskuteczne, ponieważ osłabiają nasze bezpieczeństwo narodowe. Zwiększają ryzyko dla naszych oddziałów, komplikują współpracę z sojusznikami, zrażają obywateli, których wsparcia Stany Zjednoczone potrzebują w walce z terroryzmem, oraz dostarczają narzędzia propagandy ekstremistom, którzy chcą nas zranić”.

Pod listem podpisało się wielu wojskowych, którzy wsławili się w walce z ekstremistami w Iraku i Afganistanie. Wśród nich jest William H. McRaven, który w 2011 roku kierował akcją likwidacji Osamy bin Ladena.

W czasie kampanii wyborczej prezydent elekt mówił, że gdyby wygrał wybory, przywróciłby tortury i stosowałby „znacznie więcej (metod) niż podtapiania” praktykowane przez CIA za rządów George’a W. Busha.

Agencja AFP zaznacza, iż wydaje się, że od momentu zwycięstwa w wyborach Trump zmienił zdanie w tej kwestii. W szczególności wpłynąć na niego mogło spotkanie z generałem Jamesem Mattisem, którego Trump ostatecznie desygnował na ministra obrony. Agencja pisze, że na prezydencie elekcie wrażenie zrobiły słowa Mattisa, według którego „to raczej paczka papierosów i dwa piwa” zmuszą podejrzanych do zeznawania, a nie podtapianie. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. diwron
  diwron 10 stycznia, 2017, 16:36

  Oczywiście. Trump nie jest jeszcze prezydentem, ale już torturuje.

  Reply this comment
 2. Ezy
  Ezy 10 stycznia, 2017, 17:23

  No wreszcie można zrozumieć wypowiedzi diwrona. Po prostu nie słychał co Trump gadał na szlaku wyborczym. Otóż diwron Trump chwalił tortury jako narzędzie do pozyskiwania prawdy z ust przeciwnika.Stąd niepokój bę generałów.

  Reply this comment
 3. Ruski trol
  Ruski trol 10 stycznia, 2017, 17:34

  Powiedzial w kampani ze jest za torturami Zapomnialem ze jest uzalezniony od opowiadania bajek o sobie jak kazdy narcyz

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*