17 mld dol. na opiekę medyczną dla weteranów

17 mld dol. na opiekę medyczną dla weteranów

Większością 91 głosów przeciwko trzem Senat zatwierdził ustawę, stanowiącą odpowiedź na zaniedbania i korupcję w szpitalach dla weteranów. Na rozszerzoną opiekę medyczną przyznano 17 mld dolarów.

Na rozszerzoną opiekę medyczną dla weteranów przyznano 17 mld dolarów.fot. EPA/MARCIN BIELECKI

Na rozszerzoną opiekę medyczną dla weteranów przyznano 17 mld dolarów.fot. EPA/MARCIN BIELECKI

Autorami ustawy są: niezależny senator z Vermont Bernie Sanders i republikanin z Florydy senator Jeff Miller. Blisko 4 miesiące od ujawnienia skandalu w Departamencie ds. Weteranów, w rezultacie czego doszło do rezygnacji jego szefa, generała w stanie spoczynku Erica Shinseki, trwały debaty dotyczące finansowania ustawy.

Nowy przepis znosi premie dla personelu szpitali i klinik, wypłacanych dotychczas za szybkie przyjmowanie pacjentów. Zapisy w księgach często nie zgadzały się z rzeczywistością, o czym zawiadomił media emerytowany lekarz ze szpitala dla weteranów w Phoenix, dr Sam Foote. Ustawa przewiduje także zatrudnienie dodatkowych lekarzy i pielęgniarek. W ciężkich przypadkach weterani będą mogli korzystać z pomocy prywatnych specjalistów.

Republikańscy senatorzy, Tom Coburn z Oklahomy i Jeff Session z Alabamy usiłowali nie dopuścić do głosowania. Obaj byli przeciwni przyznawaniu miliardów dolarów na opiekę dla weteranów przed przedstawieniem planu poprawy szpitalnictwa przez nowego sekretarza Departamentu ds. Weteranów Roberta McDonalda. Z kolei senator Bob Corker, republikanin z Tennesse, uważa, że korzystanie z usług prywatnych lekarzy będzie zbyt kosztowne i doprowadzi do powiększenia deficytu państwa – podaje portal Politico.

Głosy przeciwników ustawy zostały zagłuszone przez jej zwolenników. W piątek ustawę przesłano do podpisu przez prezydenta Obamę. (eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*