16 lat więzienia dla żołnierza za próbę szpiegostwa

William Millay Foto: www.military.com

William Millay Foto: www.military.com

Amerykański żołnierz został skazany na 16 lat więzienia za próbę sprzedania sekretów wojskowych agentce FBI, która udawała rosyjskiego szpiega – ogłosiły we wtorek władze USA.

William Millay, który przyznał się do stawianych mu zarzutów, z powodu wykroczenia został zwolniony z obowiązków.

24-letni żołnierz został zatrzymany w październiku 2011 roku, po tym gdy zaproponował sprzedaż tajnych informacji wojskowych kobiecie, którą uważał za rosyjskiego szpiega. W rzeczywistości była ona agentką FBI.

Wojskowy był przetrzymywany w bazie amerykańskich sił zbrojnych Elmendorf-Richardson w Anchorage na Alasce, gdzie został skazany w poniedziałek późnym wieczorem.

W zeszłym miesiącu przyznał się do próby szpiegostwa, naruszenia regulaminu, składania fałszywych zeznań i rozpowszechniania informacji dotyczących obronności.

„Pan Millay zdradził swój kraj, próbując sprzedać za granicę tajne informacje” – napisała w komunikacie przedstawicielka biura FBI w Anchorage Deirdre Fike.

„Jesteśmy głęboko rozczarowani tym, że Millay wybrał tę drogę, ale mamy nadzieję, że jego szybkie zatrzymanie i wymierzona mu surowa kara zniechęcą innych żołnierzy przed dokonaniem takiego błędnego wyboru” – podkreślił rzecznik armii Bill Coppernoll.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*