15 lat więzienia dla mężczyzny, który pomagał Al-Kaidzie

15 lat więzienia dla mężczyzny, który pomagał Al-Kaidzie

Mieszkaniec Nowego Jorku, który przekazał Al-Kaidzie 67 tys. dolarów i m.in. oprogramowanie komputerowe, został we wtorek skazany na 15 lat więzienia. Mężczyzna wielokrotnie jeździł do Jemenu, gdzie złożył przysięgę przynależności do Al-Kaidy.

39-letni Wesam El-Hanafi w czerwcu 2012 przyznał się do finansowego wsparcia dżihadystów – w 2007 i 2009 roku. Został aresztowany w kwietniu 2010 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i wydany Stanom Zjednoczonym.

Hanafi przekazał m.in. kierownictwu Al-Kaidy w Jemenie oprogramowanie szyfrujące i szkolił w zakresie kamuflowania komunikacji w internecie. Przekazał także informacje na temat działalności i zabezpieczeń nowojorskiej giełdy, które na jego polecenie zgromadził wspólnik.

Poza budynkiem giełdy sprawdzano jeszcze inne obiekty w Nowym Jorku jako potencjalny cel zamachów terrorystycznych.

„Wesam El-Hanafi był głęboko zaangażowany we wspieranie Al-Kaidy, zarazem finansowo i przez ułatwienie inwigilacji kluczowego obiektu w Nowym Jorku, co miało umożliwić przeprowadzenie ataku w naszym mieście” – oświadczył prokurator federalny Nowego Jorku Preet Bharara.

Hanafiemu groziło do 20 lat w więzieniu. Wymierzając karę, sędzia wziął pod uwagę skruchę okazaną przez oskarżonego i jego zły stan zdrowia.(PAP)

fot.Wikipedia

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*