14-latek zastrzelony przez policjanta w Nowym Jorku

W nowojorskiej dzielnicy Bronx policjant postrzelił śmiertelnie podczas pościgu 14-latka, który według policji uciekał z bronią w ręku i oddał strzał – podał w poniedziałek „New York Times”. Jest to najmłodsza osoba, która zginęła z rąk policji w Nowym Jorku. 

Dzielnica SoHo w Nowym Jorku  fot. Andrew Gombert/PAP/EPA

Dzielnica SoHo w Nowym Jorku fot. Andrew Gombert/PAP/EPA

Zabity to czarnoskóry Shaaliver Douse. Jego rodzina porównała jego śmierć z przypadkiem innego czarnoskórego nastolatka, 17-letniego Trayvona Martina, zabitego na Florydzie przez mężczyznę, który został następnie uniewinniony przez sąd. Wyrok ten wywołał protesty społeczne.

Z informacji podanych przez „NYT” dotyczących śmierci Douse’a wynika, że dwaj policjanci na patrolu usłyszeli strzały w niedzielę nad ranem. Gdy skierowali się do miejsca skąd dochodziły, zobaczyli człowieka biegnącego środkiem ulicy i drugiego, biegnącego za nim z bronią w ręku. Nakazali rzucenie broni, uciekający nie posłuchał, lecz oddał strzał. Jeden z policjantów strzelił i go zabił. Jak podaje „NYT”, Douse uważany był przez policję za członka młodzieżowego gangu. Gdy w maju br. postrzelony został 15-latek z rywalizującej grupy, Douse został oskarżony o usiłowanie zabójstwa. Zarzuty wycofano z powodu zaprzestania współpracy pomiędzy ofiarą a świadkiem.

Ponadto w październiku br. 14-latek został zatrzymany pod zarzutem posiadania broni. Nie przyznał się do winy, miał stawić się w tej sprawie w sądzie w sierpniu.

„NYT” podaje też, że Douse miał rozpocząć jesienią drugi rok nauki w średniej szkole technicznej.

Policja twierdzi, że okoliczności oddania strzału przez policjanta usprawiedliwiały jego działania.

„New York Times” zwraca uwagę, że obaj policjanci biorący udział w patrolu są niedawnymi, sprzed miesiąca, absolwentami szkoły policyjnej.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*