1 listopada NASA startuje z telewizją w jakości 4K

fot.JPL-Caltech/MSSS/NASA/EPA

fot.JPL-Caltech/MSSS/NASA/EPA

Amerykańska agencja kosmiczna NASA uruchomi 1 listopada telewizję, która będzie pokazywać obrazy z przestrzeni kosmicznej w jakości Ultra HD, czyli w 4K. Materiały będą transmitowane przy współpracy z firmą Harmonic.

„Partnerstwo z Harmonic daje NASA odbiór dla swoich materiałów UHD, których jakość czterokrotnie przewyższa rozdzielczość oferowaną w formacie HD i jest kolejnym etapem cyfrowej telewizji” – podkreślił przedstawiciel biura ds. komunikacji NASA Robert Jacobs.

W czerwcu br. NASA rozpoczęło zamieszczanie materiałów 4K na portalu YouTube. Opublikowano w ten sposób m.in. ujęcia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Natomiast planowany kanał telewizyjny ma transmitować obrazy w wysokiej jakości pochodzące z ISS i innych misji, w których NASA będzie brała udział. Odbiorcy będą mogli także obejrzeć historyczne wydarzenia, z których nagrania zostały cyfrowo odświeżone i dostosowane do technologii 4K.

Harmonic negocjuje z płatnymi operatorami telewizyjnymi, licząc na udostępnienie kanału NASA na satelity, sieci kablowe i optyczne. Jednak na razie program ma być transmitowany w internecie. Aby go swobodnie oglądać, należy dysponować łączem o prędkości co najmniej 13 Mbps.

Jedną z pierwszych relacji ma być nagranie ze spaceru kosmicznego na ISS, które odbędzie się 6 listopada. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: 4k, NASA, telewizja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*