Szukaj, a znajdziesz

Szukaj, a znajdziesz

„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” – powiedział Albert Einstein. To zdanie można odnieść do wielu chwil w naszym życiu. Dotyczy sposobu myślenia i sposobu działania. Myślimy o zmianie pracy, lepszych zarobkach, rozwiązaniu niepokojących nas spraw, ale czy podejmujemy nowe działania w tym kierunku? Nasz umysł umieszczony w torach codzienności podąża starym, utartym szlakiem, a my podążamy za nim. Do tego przyłącza się czasem wewnętrzny głos narzekający, że inni mają lepiej, a nam brak szczęścia. Nie o szczęście tu chodzi i nie o to, że inni mają np. bogatych rodziców. Chodzi o naszą świadomość i wolę działania. Pisałem wiele razy o strachu, który nas powstrzymuje, o ludziach, którzy niby dla naszego dobra ostrzegają przez zmianami. Na pewno spotykasz takich pseudodoradców, którzy radzą iść tylko bezpieczną, już sprawdzoną drogą i nie dokonujesz zmian.

Ludzie sukcesów, wynalazcy nigdy nie idą tą samą drogą. Pomimo lęku podejmują nowe działania. Są odważni i wytrwali. Są też tacy, którzy takim działaniem i dowodami na sukces chcą podzielić się z innymi i zachęcić ich do działania. Jeśli chcesz, możesz znaleźć takich ludzi i czerpać z ich doświadczeń. To doskonały sposób, aby rozpocząć dokonywanie zmian. Drogi są dwie. Jedna to samodzielne próby działania metodą eliminacji błędów – to dłuższa i męcząca droga lub podążanie nową drogą wskazywaną przez dobrą mapę, którą trzymasz w ręku. Taką mapą mogą być książki i spotkania z ludźmi, którzy wyszli ze schematów życiowych i zaczęli realizować marzenia. Mając mapę możesz rozpocząć. To ty powinieneś zrobić pierwszy krok.

Moje artykuły bazują na faktach i doświadczeniach własnych lub innych osób. Chciałbym dziś krótko przedstawić sylwetki osób, które znam i które zawsze mnie pozytywnie inspirują: Edyta Dolecki, mieszkanka Chicago i Andrzej Wójcikiewicz mieszkający w Polsce. Edyta ponad 20 lat temu podjęła decyzję o zmianie swojego życia. Postanowiła realizować swoje marzenia i plany, i dzielić się z ludźmi doświadczeniami i wiedzą. Organizuje spotkania, na których uczy, jak dokonać zmian w swoim życiu. Swoją wiedzę zamienia w praktyczne działania i stosuje ją każdego dnia. Andrzej był trenerem kadry narodowej Kanady w szermierce. Był biznesmenem, prowadził własną firmę. Dziś jest propagatorem sposobów na zamianę marzeń w rzeczywistość. Wiele razy w roku przebywa w Egipcie badając piramidy. Wydał książkę „Metoda Silvy, prawdziwe historie absolwentów w Polsce”. Sam wielokrotnie doświadczył, jak myśląc i konsekwentnie działając można dokonać zmian.

Nie musisz od razu ponosić wielkich wydatków i zapisywać się na szkolenia za kilka tysięcy dolarów. Zacznij od prostych kroków. Zastanów się, co sprawia ci radość, a co wpędza w smutek lub złość. Stosuj metodę panowania nad swoimi myślami, bo to pierwszy krok. Pomoże ci w tym choćby wspomniana powyżej książka.

Oglądanie telewizji, zakupy, alkohol – to działania, którymi sami przed sobą próbujemy przykryć to, z czym sobie nie radzimy. Tymi działaniami nic nie zmienimy. Jak zatem możesz zmienić schemat i przerwać ten krąg? Wracasz zmęczony z pracy, to zamiast siadać w fotelu, idź na spacer. Spacerując wyobrażaj sobie, że osiągnąłeś już to, o czym marzysz i stosuj techniki relaksujące w oparciu o metodę Silvy lub inną, którą uznasz za odpowiednią dla siebie. Zawsze rób to w bezpiecznym miejscu, bo np. chodnik i ulice wymagają skupienia, a nie odprężenia. Znajdź park lub po prostu usiądź na ławce, oddychaj i rozluźniaj się. Zaufaj sobie, że możesz działać tak, jak chcesz.

Nie piszę o teorii, ale o własnych sprawdzonych metodach. Czasem wracam bardzo zmęczony i wydaje mi się, że tylko fotel lub łóżko mnie zregeneruje. Tak nie jest. Wiem, że mój umysł i ciało potrzebują odprężenia w postaci oddechów w czasie spaceru i dobrych myśli poszukujących rozwiązań spraw, które mnie dotyczą. Wiem, że sytuacja, w jakiej znajduje się wiele osób jest wytworem ich myśli, bo „ jesteś tym, o czym myślisz”. Trzeba działać w zakresie nowych zachowań własnych. Szukać wkoło inspirujących osób, takich jak np. Edyta i Andrzej. Wszyscy jesteśmy emocjonalni i to właśnie emocje wpływają na nasze działanie. Jeśli zaczniesz myśleć, że chcesz poznać ludzi, którzy cię wesprą, to oni zaczną się pojawiać. Zapewniam cię o tym, bo sam tego doświadczam.

Każdy dzień dostarcza nowych możliwości. Czasem nie wierzymy w siebie, czasem powstrzymuje nas lęk. To tylko wytwór wyobraźni. Wielu ludzi już to zrozumiało. Edyta i Andrzej, o których wspomniałem, już to wiedzą. Pomagają innym zrozumieć ten życiowy mechanizm.

Życiowe sytuacje, które są dla ciebie trudne, a dotyczą np. związku, relacji z dziećmi, czy wykonywanej pracy możesz zmienić, jeśli naprawdę zechcesz.

Możesz napisać do mnie, a z pewnością ci pomogę. Jestem głęboko przekonany, że każdy człowiek może realizować swoje marzenia, szukać inspiracji i korzystać z doświadczeń innych. Czy wierzysz w siebie tak, jak ja wierzę w ciebie? Czy chcesz być twórcą samego siebie?

Jacek Galus

trener rozwoju osobistego, w USA certyfikowany przez The Society of Neuro-Linguistic Programming™. Tytuł trenera biznesu uzyskał na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Współpracował z wieloma korporacjami i firmami w Polsce w zakresie szkoleń motywacyjnych, budowania umiejętności zarządzania kadrą oraz relacji międzyludzkich. Twórca Akademii Pozytywnego Myślenia skupiającej osoby zainteresowane rozwojem osobistym. Zwolennik nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży pozbawionej hierarchii, opartej na szacunku i zaufaniu. Felietonista współpracujący z wydawnictwem edukacyjnym. Na Facebooku prowadzi profil Akademia Pozytywnego Myślenia Chicago.
Prowadzi indywidualne spotkania terapeutyczne i szkolenia w zakresie budowania dobrych relacji w życiu osobistym i zarządzania zespołem w biznesie. Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie informacji na adres: akademia@jacekgalus.com w celu umówienia spotkania.

 

fot.YesManProductions/FotografieLink/StartupStockPhotos/Pixabay.com

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*